مطالب

بهترین سبک کاراته کدام است و کاراته چند سبک دارد؟!

بهترین سبک کاراته
زمان مطالعه: 6 دقیقه

بهترین سبک کاراته را بشناسید..

بهترین سبک کاراته : اگر بدنبال این هستی که چطور یک کاراته کا موفق بشی، باید اول بتونی، از لیست سبک های کاراته، سبک درست رو برای خودت انتخاب کنی! ما در این مطلب از سایت علم کاراته؛ اولین رسانه تخصصی آموزش کاراته، به: بهترین سبک کاراته، برای بانوان و آقایان و مقایسه سبک های کاراته، پرداختیم. که شما با مقایسه سبک های کاراته، میتوانید،ورزش کاراته را پر قدرت شروع کنید. در ادامه با ما همراه باشید.

کاراته تمرین کنیم با چه هدفی ؟

شوشین ناگامینه، معتقد بود  کاراته رو میتوان یک نبرد درونی یا ماراتونی تعریف کرد که تمام عمر طول میکشد و موفقیت در آن تنها : از مسیر خویشتنداری، تمرین سخت و ابتکارات خالقانه میسر است. همچنین هنرجویان کاراته رو به عنوان یک تمرین عمیق فلسفی را انجام میدهند.

کاراته-دو به آموزش اصول اخلاقی میپردازد و میتوان جنبه معنوی برای افراد پیرو آن داشته باشد. امروزه کاراته برای کمال شخصی، دفاع شخصی، و به عنوان یک ورزش آموخته میشود.

کاراته چند سبک دارد و چطور سبکها بوجود آمدند؟

در تاریخچه کاراته میخوانیم که: سال 1477 پاداشاه ان زمان ورزش و تمرین هنر رزمی رو ممنوع اعلام کرد. به همین دلیل مردم هنر رزمی چین را با هنر محلی خود ترکیب کردند این ممنوعیت باعث شد سیستم های رزمی کاراته خاص و در این حین بهترین شیوه های کاراته را ابداع کنند. در قرن ۱۸ بود، سه سیستم مختلف از اوکیناوا-ته در سه روستای اوکیناوا با نامهای ناها، قلعه شوری و توماری به وجود آمد. این سیستمهای رزمی را با نامهای ناهاته، شوریته و توماریته میشناسیم. اگر دوست دارید که بدانید بهترین سبک کاراته چه سبکی و کاراته چند سبک دارد؟  یادتان باشد که در گذشته تمرین کنندگان بر پایه این 3 سیستم کاراته امروزی را انجام میدادند، پس با دقت این 3 سیستم را مطالعه کنید تا بتوانید بهترین سبک کاراته کنترلی و غیر کنترلی را نسبت به روحیات خودتان انتخاب کنید.

 • شوری ته
 • ناهاته
 • توماری ته

1.شوری ته

فونوکوشی

در شهر شوری که پادشاهی ریوکیو بوده ایجاد شده.از بزرگترین استادان این سیستم، آنکوایتوسو بود. او معلم آموزش و پرورش و همچنین از استادان معروف شهر شوری بود که نقش به سزایی در گسترش کاراته در آن زمان داشت و به خاطر چالشهای فراوانش برای ورود کاراته به مدارس اوکیناوا، نزد همگان به عنوان پدر کاراته امروزین شناخته شدهاست.

البته اغلب استاد فونوکوشی رو پدر کاراته مینامند.که یکی از بهترین سبک های کاراته رو ایشون ابداع کردند که بع معنی کاج لرزان هست

در سیستم شوری ته از حرکات سرعتی و انفجاری پیروی میکند و در آن نفس جایگاهی چشمگیری زیاد ندارد. نمونه ای از کاتا های حرکات نمایشی این سیستم میتوان به …

 • باسایدای basaidai
 • کان کو شو Kūsankū
 • جیون Jion
  و از سبکهای ایجاد شده به….
 • شوتوکان
 • شیتوریو
 • کان ذن ریو میتوان نام برد.

2.ناهاته

روشهای به کار رفته در سیستم ناهاته با روشهای به کار رفته در سیستمهای توماریته و شوریته تفاوتهایی دارد. بدلیل ورود سبک مبارزه چینی که مانند تایچی چوان می باشد و به همین علت باعث تفاوت با سبک های کاراته امروزی، میکند در سیستم ناهاته حرکات با تنفسی عمیق و حرکات دورانی همراه است که این ویژگی او را از سایر سیستم ها متمایز میکند. نمونه ای از کاتا های حرکات نمایشی این سیستم میتوان به :
سن چین Seienchin
سو چین Shisōchin
و از سبکهای ایجاد شده به….
گوجوریو
تون ریو
اوئه چی ریو میتوان نام برد.

3.توماری ته

این سیستم بر اثر دخالت مقامات بالا و دیپلمات ها ابداع شده و اکثر حرکات آن شبیه به سیستم شوری ته و اندکی سیستم ناهاته درآن دیده میشود. نمونه ای از کاتا های حرکات نمایشی  این سیستم میتوان به …

 • وان کان Wankan
 • وان شو Wanshū
  و از سبکهای ایجاد شده به….
 • موتو بو ریو
 • ماتسو بایاشی ریو  میتوان نام برد.

 

چجوری از سعید کاشانی راد مشاوره بگیرم؟

 میدونستی که: کاراته بالغ بر 100 سبک فعال در دنیا داره ؟!

5 تا از بهترین سبک های کاراته..!

 • شوتوکان

 • شیتوریو

 • واداریو

 • گوجوریو

 • کان ذن ریو

  بهترین سبک کاراته کنترلی

1.شوتوکان

توسط استاد فونوکوشی، که تاثیر گذار ترین و پایه گذار کاراته است شناخته میشود، علت نام گذاری بدلیل محل زندگی فونوکوشی بود که در جنگل کاج بود و شوتو به معنای کاج لرزانمیباشد در این سبک توجه خاصی به سرعت و وارد کردن نیرو دارد.

2.شیتوریو

از ترکیب دو سیستم رزمی شوریته و ناهاته تشکیل شده و توسط فردی به نام کنوامابونی ابداع شده در این سبک مانند شوتوکان توجه به سرعت و وارد کردن نیرو دارد .

شیتوریو کاراته

 

3.واداریو

توسط فردی اوتسوکا هیرونوری ابداع شده و به گفته او واداریو به : راه صلح، روش صلح، روش صلح جویانه میپردازد.

 

4.گوجوریو

فردی به اسم چوچون میاگی ابداع کرده که در این سبک بیشتر تکنیک های جابجایی و ضربات پا و دست از فاصله نزدیک و حرکات دست باز به صورت نرم در اموزش خود استفاده میکند تاکید این سبک بیشتر بر روی تنفس درست و عمیق میباشد.

5.کان ذن ریوفرهاد وارسته موسس کان ذن ریو

توسط فرد ایرانی به نام فرهاد وارسته که کاراته رو به ایران اورد و به گفته او به معنایکاملترین سبک کاراته است و اونرو به کاراته ایرانی میشناسیم!

اماباید بدانید که یک سبک پرطرفدار دیگر هم وجود دارد به نام کیوکوشین کاراته، که در ادامه در سایت علم کاراته به ان خواهیم پرداخت.

 

کیوکوشین کاراته چگونه است؟

کیوکشین کاراته، یکی از پرطرفدار ترین سبک های کاراته در میان سبک های آزاد است که توسط فردی بنام: (سوسایما اویاما) ابداع شده است. در کیوکوشین اوکیناوایی، افراد در مبارزات خود بسیار تاکید دارند که از فاصله نزدیک مبارزه خود را انجام دهند و هیچ گونه عقب نشینی نداشته باشند. این سبک هم مانند: سبک شیتوریو، که در بالا به آن اشاره کردیم به تمرینات تنفسی و استقامتی، تاکید بسزایی دارد و افراد در حرکات کیوکوشین، تلاش میکنند تا در کنار مبارزه، روحی توانمند و قوی بسازند.

 

در بهترین سبک کاراته به این نتیجه رسیدیم که…

کاراته با تاریخچه و فراز و نشیب هایی و دخالت هایی که داشته تونسنته با اکثر ورزش های رزمی همچون جوجیتسو، تایچی چوان و بوکس و چند ورزش دیگر ترکیب شود و همه اینها رو مدیون کسانی هستیم که در مقابل ستم تسلیم نشدند و با ابداع این هنر رزمی و سبک های مختلف، توانستند راه و روش زندگی سالم توام با مهارت جسمانی قوی و روحی سالم رو استفاده و برای آیندگان حفظ کنند.

اگر شما با خواندن مطلب کاراته سبک های کاراته توانایی این رادارید تا بهترین آنرا بشناسید، و اگر علاقمند  شدید که هنر کاراته را شروع کنید، ما برای شما یک دوره تضمینی رایگان و با پیشرفت قطعی آماده کرده ایم که تنها کافیست، از طریق دکمه زیر وارد شوید و دوره طبقه همکف، که مخصوص افراد مبتدی و کسانی است که میخواهند به تازگی کاراته را شروع کنند و یکی از سبک های کاراته را انتخاب کنند.

 

دوره رایگان تضمینی طبقه همکف کاراته

 

امیدواریم با خواندن این مطلب شناخت لازم از ورزش کاراته و بهترین سبک کاراته رو پیدا کرده باشید و در صورت علاقه به این ورزش سبک درست رو انتخاب و در اون اموزش و تمرین و در نتیجه به موفقیت دلخواهتان برسید.

 


سوالات متداول در مورد سبک کاراته….

بهترین تکنیک های کاراته کدامند؟ ⭐

بهترین تکنیک های کاراته، بسته به نوع سبک و موقعیت های پیش آمده مختلف است و باید شما تمامی تکنیک های سبکی از کاراته که انتخاب کردید را در آم ماهر باشید تا بتوانید از گلچینی از آنها در مواقع خاص استفاده کنید.

سبک های کاراته کدامند؟ ⭐

سبک های کاراته، شامل 5 سبک اصلی میشود (شیتوریو، شوتوکان، گوجوریو، واداریو، کان ذن ریو) که ما کاملا برایتان در علم کاراته توضیح داده ایم.

قویترین سبک کاراته چیست؟ ⭐

ما در کاراته چیزی بنام قویترین سبک کاراته نداریم، زیرا کاراته یعنی مبارزه با دست خالی و تمامی سبک های کاراته از این معنا پیروی میکنند.

کدام سبک کاراته المپیکی شد؟ ⭐

تمامی سبک های کنترلی کاراته که ماهم در علم کاراته یکی از سبکهای آنرا که شوتوکان نام دارد به شما آموزش میدهیم، وارد المپیک شدند و قرار است در سال 2021 هنرنمایی کنند.

 

author-avatar

درباره سعید کاشانی راد

به عقیده من، ورزش کردن و هر کاری که انسان بخواهد موفق بشه ،هیچ وقت زمان خاص برای او تعریف نشده و انسان آفریده شده تا خودش را در زندگی به چالش بکشد. ⬇️.....اینستاگرام مارو دنبال کنید.....⬇️

یک فکر در مورد “بهترین سبک کاراته کدام است و کاراته چند سبک دارد؟!

 1. HOSNABADI گفت:

  واقعا شیوه های کاراته که به وجود اومدن خیلی جذابن و من که تازه کاراته رو شروع کردم نمیدونسم ممنون که این مطلب رو گذاشتید

 2. bahrami گفت:

  مرسی بابت این محتوای خوبتون من واقعا یاد گرفتم که بین سبکهای ورزش کاراته باید کدوم رو انتخاب کنم ولی هنوزم مشکل دارم که چطور شروع کنم

 3. Ali گفت:

  ممنون از مطالبی ک گذاشتید
  ب نظرم کیکوشین کاراته بهترین سبک کاراته هست
  در واقع این رشته ب صورت دیوانه ووار ب ادم قدرت و روحیه مردانگی میده_زرد_اوس

  1. مرسی از نگاه جذابت دوست گلم ، قطعا تمامی سبک های کاراته قدرتمند هستند چون همه داریم یک مسیر رو میریم جلو تا بتونیم یک رزمیکاری باشیم که بتونه با دست خالی مبارزه کنه. قطعا کیوکوشین کاراته جذابیت مخصوص خودشو داره مخصوصا اون تمشیواری ::) خوشحال میشم اگر میخوای اویاما رو بشناسی مقاله ای که لینکش رو گذاشتم بببینی تا علمت بره بالاتر

   https://elmkarate.ir/%DA%A9%DB%8C%D9%88%DA%A9%D9%88%D8%B4%DB%8C%D9%86-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D8%AA%D9%87-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA/

  2. پویا محمدزاده گفت:

   نظر شما محترمه اما کاراته واقعی و کاربردی کاراته اوکیناوایی هست یعنی کاراته(گوجوریو)که برخلاف سبک های ورزشی کاراته که بعضی هاش رو شما هم اشاره کردین کاراته گوجوریو سبک ورزشی نیست و مخصوص دفاع شخصی در مقابل اشرار ساخته شده البته چیزی که گوجوریو رو از سایر سبک های کاراته متمایز میکنه اینه که ترکیبی از روش های سخت و نرم مبارزه بادست وپا و سلاح های سرد و فنون پرتابیه البته اینو هم خیلی قبول دارم که به هیچ سبکی نباید پایبند بود

   1. مرسی از نظر خوب و مفیدت پوریا جان، در مورد اینکه نباید به یک سبک کاراته متعهد بود پیشنهاد میکنم دوره رایگان طبقه همکف رو نگاه کنی چون مسیر راه رو برات روشن کردم و میتونی فقط تو یه سبک فعالیت داشته باشی 🙂

    https://elmkarate.ir/cat/hamkaf-karate/

    1. Pooya گفت:

     خیلی ممنون از لطفتون استاد بزرگوار متشکرم????

     1. خواهش میکنم عزیز دل خوشحالم که این مطلب برات مفید بوده! ما محتواها و مطالب زیادی تو صفحه اینستاگراممون گذاشتیم که میتونی ازش استفاده کنی 🙂
      https://www.instagram.com/elmkarate/

 4. محمد گفت:

  سلام استاد
  خسته نباشین بابت مطلب مفیدتون
  من چهار ساله کونگ فوتوآ کار میکنم و الان میخوام یکی از سبک های کاراته رو کار کنم لطف میکنین راهنمایی کنین

  1. سلام محمد جان چطوری خوبی؟ بله حتما کمکت میکنم فقط اینستاگرام مارو دنبال کن و بعدش بیا دایرکت بهم پیام بده تا بتونم بهت مشاوره رایگان بدم!
   https://www.instagram.com/elmkarate/

 5. افسانه گفت:

  من همیشه برام سوال بودکه واقعا بهترین سبک کاراته برای بانوان کدوم میتونه باشه که فهمیدم کاملا مربوط به علاقه میشه و هر زنی میتونه کاراته کار کنه البته با مشاوره سن سی سعید به این نتیجه رسیدم 🙂

  1. چقدر عالی افسانه جان خوشحالم که تونستیم کمکت کنم و سبک های کاراته رو بهتر بشناسی و برای خودت قویترین سبک کاراته رو انتخاب کنی 🙂

 6. elijoon گفت:

  استاد سعید سلام خوبید من میخواستم توی کلاس هاتون شرکت کنم باید چجوری بیام میشه کمکم کنید؟ فکر میکنم سبکی که الان کار میکنم مربیم زیاد خوب نیست و نیاز دارم یه نفر خصوصی باهام کار کنه ممنون میشم جواب کامنتم رو بدین :*

 7. حسام تاجری گفت:

  دمتون گرم سن سی سعید واقعا به این محتوا نیاز داشتم و مرسی از صفحه اینستاگرام علم کاراته که انقدر آموزش ها رو دقیق و با کیفیت گفته ❤️

  1. elmkarate گفت:

   مرسی عزیز دلم حتما سعی کن بین شوتوکان کاراته و کیوکوشین کاراته یکی از بهترین سبک ها رو انتخاب کنی تا موفق باشی! 🙂

  2. خواهش میکنم حسام جان مرسی ازت که این مطلب رو خوندی و به خودت اهمیت دادی و لیست سبک های کاراته رو مطالعه کردی

 8. علی کاراته کا گفت:

  بنظر شما که متخصص کاراته هستید کیوکوشین بهتره یا کاراته کنترلی ممنون میشم به من راهنمایی کنید چون میخام کاراته رو شروع کنم و الان سر در گم هستم!
  مرسی از علم کاراته

  1. elmkarate گفت:

   دوست گلم کاملا بستگی به روحیات خودت داره خب! باید ببینی تو علاقت به کدوم سبک کاراته بیشتره! اگر سرعتی دوست داری کاراته کنترلی مناسبه واست اما اگر قدرتی و نفسگیر ازاد ولی در کل برای اینکه بهتر راهنمایی بشی حتما صفحه اینستاگرام مارو ببین 🙂

   1. علی گفت:

    استاد من شیتوریو کار میکردم ی دوسال پیش حالا بنظرتون سبکمو تغییر بدم یا همون شیتوریو رو ادامه‌بدم

    1. elmkarate گفت:

     ببین از اونجایی که 2 ساله شیتوریو کار کردی پیشنهادم اینه اگرم میخوای سبک عوض کنی یکی از سبک های کاراته کنترلی رو انتخاب کنی تا از اون مسیر اصلیت گمراه نشی

 9. علیرضا گفت:

  یکی از بهترین مقالاتی بود که در مورد سبک کاراته خوندم، من واقعا برای ادامه مسیرم به این محتوا نیاز داشتم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *