مطالب

همه چیز در مورد کاراته + قوانین داوری 2021چیست؟

ورزش کاراته
زمان مطالعه: 6 دقیقه

ورزش کاراته چیست و چرا باید این ورزش را انجام دهید؟!

ورزش کاراته یا اوکیناواتا به انگلیسی (karate)، در کشور ژاپن واقع در جزایر اوکیناوا و ریوکیو در سده 19 ابداع شد و جزو محبوبترین ورزش های رزمی به حساب میاید و دراین هنر رزمی شرقی، حرکات دست و پا در کیهون یا تکنیک، کاتا و کومیته کاربرد چشمگیری  و موثری دارد. مربیان و هنرجویان این هنر رزمی  با تمریناتی که انجام میدهند، تلاش میکنند تا هماهنگی عصب و عضله  و تقویت بدن خود را با تمرینات کاتا و کومیته تقویت کنند تا بتوانند در مسابقات در مقابل حریفان خود ایستادگی کنند.

ما در سایت علم کاراته، به شما به صورت کامل درباره کاراته و توضیح در مورد ورزش کاراته؛ معنی کاراته چیست؛ ورزش کاراته چه فایده ای دارد، به صورت کامل برای شما توضیح داده ایم، تا شما به صورت کامل، “هنر مبارزه بدون دست” را آموزش ببینید و از طریق آموزش رسانه علم کاراته این ورزش را شروع کنید.

 

همه چیز در مورد کاراته را کامل و دقیق بدانید!؟

اگر به این فکر میکنید و میخواهید بدانید که کاراته به چه معناست؟ باید بهش ما بگوییم که: ورزش کاراته یا karate، یکی از هنر های رزمی ژاپنی است که متعلق به جزایر ریوکو، مکانی که امروزه در اوکیناوا ژاپن قرار دارد میباشد. کاراته به معنی: (مبارزه با دست خالی است). نام این رشته رزمی از دو عبارت ژاپنی کارا (KARA) و ته (TE) تشکیل شده است.

کارا : به معنی مبازره و رزم، و عبارت ته : به معنی دستان خالی، است. تکامل هنر رزمی کاراته از قرن 19 دقیقا زمانی که فونوکاشی این ورزش را به توکیو برد،شروع شد و از آن موقع به بعد ورزش رزمی کاراته، رفته رفته حالت اسپورت و بروز گرفت و توانست کاراته امروزی که شما شاهد آن صورت حرکات نمایشی و مسابقه ای هستید، به نمایش بگذارد و بتواند طرفداران زیادی از سرتاسر جهان کسب کند.

ورزش کاراته قدمتی حدود 2000 ساله دارد؛ یکی از استادان اولیه این رشته «بودیدهاراما» بود که حدود 252 سال قبل از میلاد مسیح فعالیت داشته است. او، از هند به تنهایی یک راهپیمایی چند هزار کیلومتری را شروع کرد و با پشت سر گذاشتن موانع طبیعی وسخت، در آن زمان به معبد شائولین رسید.

آموزش های بودیدهاراما شامل تمرینات شدید انضباطی و رعایت پرهیزکاری بود. او 9 سال رنج و سختی را همراه با تفکر تحمل کرد و  برای این که شاگردانش بتوانند در مقابل ساعت‌های طولانی تفکر و اندیشه، مقاومت کنند و با زورگویان آن زمان مبارزه کنند،و در مقابل نا عدالتی با ایستند، ۱۸ حرکت تمرینی اصلی و کاربردی را ابداع نمود که در حقیقت زیر بنای حرکات کاراته امروزی میباشد.

 

یادتان باشد که کاراته فراتر از دوجو (محل تمرین) است و برای تمامی دوران کاربرد دارد.

گیچین فونوکاشی

 

ورزش کاراته چند بخش دارد

 

هنر کاراته چند بخش اصلی و مهم دارد؟

کاراته، سه بخش اصلی و مهم دارد که به گفته سعید کاشانی راد به درخت کاراته معروف است و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار میباشد. باید تمامی افرادی که کاراته کار میکنند و در این زمینه فعالیت دارد، به آن مسلط باشند و بتوانند در این 3 قسمت (تکنیک، حرکات نمایشی، مبارزه) مهارت رزمی خود را به نمایش بگذارند. این بخش ها در موارد آزمون کمربند بسیار مهم است و برای مربیان از اهمیت بالایی برخوردار است.

 • کیهون، kihon (تکنیک و فنون اصلی کاراته):

کیهون در کاراته و هنرهای رزمی شرقی به معنی: اصول و اصالت میباشد، که این اصلاح  به تکنیکهای مهم و کلیدی اشاره میکند و هر فرد در رشته کاراته باید به عنوان اساس و پایه خود در این ورزش این سری تکنیک هارا بیاموزد، زیرا به صورت مستقیم بر روی حالت گیری، تنفس صحیح، حمله و دفاع تاثیر میگذارد و فرد را به خوبی آماده بخش های دیگر هنر کاراته میکند.

 • کاتا، kata (مبارزه با حریف فرضی و از قبل تعیین شده):

“کاتا در ورزش کاراته“؛ به وصف الگو های دقیق این حرکات به صورت انفرادی یا جفت میپردازد. در kata میبایست فرد به یک سری مولفه ها اساسی از انواع تکنیک ها، چرخش های اصولی و حفظ حالت فرم در حین اجرا توجه کند و آنها را رعایت کند، زیرا کاتا به معنی: مبارزه با حریف فرضی است و کاراته کا این فرصت را دارد تا خود را برای شرایط خاصو مبارزه واقعی اماده کند.

 • کومیته، kumite (مبارزه با حریف واقعی در چارچوب قواعد karate):

کومیته یا مبارزه؛ در اوکیناواتا یا کاراته امروزی، از 2 بخش کاتا و کیهون پیروی میکند که اگر فردی روی این 2 اجزا تسلط کافی نداشته باشد نمیتواند یک کومیته رو خوبی شود و بتواند حریفان خود را شکست دهد.

مربیان و هنرجویان از کومیته میتوانند در جهت توسعه و رشد مهارتهای خاص مانند: ضربه در زمان مشخص، اجرای تکینک حاوی امتیاز استفاده کنند و خود را برای رقابت ها تقویت کنند. کومیته به 3 بخش مهم با نامهای: (ایپون کومیته، سانبون کومیته و جیو کومیته )تقسیم میشود که کومیته رو ها میتوانند از آنها به خوبی برای پیشرفت خود استفاده کنند.

 

 

فواید ورزش کاراته و ویژگی های آنرا بشناسید.

فواید کاراته، نسبت به دیگر هنرهای رزمی این است که علاوه بر سلامتی جسمی که برای انسان دارد به صورت مستقیم روح و جنبه معنوی فرد را تقویت میکند و باعث میشود فرد در زندگی تصمیم های درست تر و دقیقتری بگیرد و تا حد بسیار زیادی ا خشم خود جلوگیری کند. در ادامه به 1 جسمی و روحی جنبه ورزش رزمی شرقی کاراته میپردازیم.

 • استفاده از ضربات کاربردی karate برای دفاع و حمله:

همیشه یادتان باشد که ما در کاراته یاد میگیریم که چطور از خود و عزیزانمان دفاع کنیم یا بهتر است بگوییم کاراته حمله نیست، این جمله ای است که استاد فونوکاشی در کتاب 20 اصل کاراته که در فروشگاه علم کاراته موجود میباشد به آن اشاره کرده است! تمامی فنون کاراته چه در بخش کنترلی و غیر کنترلی دارای آسیب مهلک و خطرناک برای مهاجم میباشد که در صورت برخورد آسیب جبران ناپذیر را در پی خواهد داشت.

 

 • تقویت ذهن و یادگیری تواضع در karate:

اولین چیزی که هر فرد در ابتدای آموزش کاراته خود میآموزد این است که چطور احترام بگذارد و این نکته به اهمیت بسیار زیاد فروتنی میپردازد. افراد با کمک ورزش کاراته و تکنیک های آن میتوانند به آرامش درونی خود دسترسی داشته باشند و فدرت خود را کنترل کنند و این نکته باعث میشود تا در زندگی مشکلات سخت و طاقت فرسا را به راحتی کنار بگذارید و موفق شوید.

آسیب هنر ژاپنی کاراته چند درصد است؟

آسیب ورزش کاراته: یکی از بزرگترین عوامل نگران کننده افراد قبل از ورود به هنر رزمی، آسیب های آن ورزش است. کاراته، با اینکه یک هنر رزمی است، اما درصد آسیب بسیار پایینی نسبت به بقیه ورزش ها دارد. درصد آسیب در کاراته کنترلی حدودا کمتر از 11% است و نسبت به بقیه هنر های رزمی و ورزشهای توپی مانند فوتبال، کمتر است زیرا درصد آسیب در ورزش دوست داشتنی فوتبال 14.5% است.

قوانین ورزش کاراته را حرفه ای بشناسید؟

ما در ورزش کاراته در 2 بخش اصلی، کاتا و کومیته در مسابقات، داوری را انجام میدهیم. تمامی کسانی که در این ورزش در حال فعالیت هستند میبایست، آشنایی با این سری قوانین داشته باشند تا بتوانند در مسابقات با آگاهی بالاتری حرکات خود را اجرا کنند. در ادامه شمارا با قوانین داوری کاراته 2020 آشنا خواهیم کرد.

 • قوانین داوری در کاتا:

قوانین کاتا، برای هر هرکسی که در کاراته کاتارو است و به این بخش از این هنر رزمی علاقه دارد الزامی است که از آن آگاهی داشته باشد تا بتواند در مسابقات بهترین عملکرد خود را اجرا کند و بالاترین امتیاز را کسب کند و یا حتما در شرایط خاص از حق خودش دفاع کند.

داوران کاتا در مسابقات، 5 معیار اصلی ارزیابی دارند که نسبت به عملکرد شرکت کننده به او امتیاز میدهند. در ویدیو زیر نحوه امتیاز دهی داوران را، آقای محمد مهدی فرجی، به صورت کامل توضیح داده اند.

 • نمایش قدرتمند و واقعی کاتا

 • درک تکنیک های کاتا نسبت به بونکای آن

 • تنفس دقیق و در هر قسمت کاتا

 • تمرکز و تسلط به استقرار و تکنیک های کاتا

 • اجرای کاتا همراه با تعادل و ریتم صحیح

 

 

 • قوانین داوری در کومیته:

قوانین کومیته، به دلیل اینکه علاقمندان بسیاری به این بخش در کاراته زیاد میباشد هر ساله یا چند ماه یک بار توسط فدراسیون جهانی کاراته تعویض و سخت تر میشود تا کومیته رو ها عملکرد واقعی خودشان را همراه با چالش به اجرا بگذارند و ناداوری کمتری به وجود بیاید.

برای هر کومیته هیئت داوارن تشکیل شده از 5 داور میباشد، به این صورت که 4 داور در 4 ضلع تاتامی بر روی صندلی مینشینند که به آنها داور جاج یا فوکوشین میگویند و 1 داور اصلی که وظیفه متوقف کردن کومیته و لحاظ کردن رای و  یا اخطار را دارد در وسط تاتامی قرار میگیرد. در کنار تاتامی مسابقه برگزار شده 1 داور ناظر یا کانزا نیز وجود دارد که مسوولیت اعتراض و اتفاقات و… را بر عهده میگیرد.

امتیازات در مسابقات کومیته شامل 3 مورد (ایپون (3 امتیاز)، وازاری(2 امتیاز) و یوکو (1 امتیاز )) میباشد که تمامی تکنیک های اجرا شده توسط بازیکن ها به شرط داشتن 6 معیار، بر حسب این 3 مورد امیتاز دهی میشود.

 

در آشنایی با ورزش کاراته آموختیم که…

ورزش کاراته، قطعا ورزشی است که میتواند شما را از نظر روحی و جسمی ارتقا دهد. شما در این مطلب ورزش کاراته چیست به خوبی با مفهوم معنی کاراته و اینکه چطور آموزش کاراته را شروع کنید، آشنا شدید. نکته ای که سعید کاشانی راد در انتهای مقاله به شما پیشنهاد میکند تا در بین 100 سبک موجود در هنر کاراته میبایست، ابتدا بدانید که کاراته چند سبک دارد و بعد 1 سبک حرفه ای را انتخاب کنید تا موفقیت خودتان در این هنر زیبای شخصی تضمین کنید.

 

چجوری از سعید کاشانی راد مشاوره بگیرم؟

 

author-avatar

درباره سعید کاشانی راد

به عقیده من، ورزش کردن و هر کاری که انسان بخواهد موفق بشه ،هیچ وقت زمان خاص برای او تعریف نشده و انسان آفریده شده تا خودش را در زندگی به چالش بکشد. ⬇️.....اینستاگرام مارو دنبال کنید.....⬇️

یک فکر در مورد “همه چیز در مورد کاراته + قوانین داوری 2021چیست؟

 1. ??‍♂️مهرزاد??‍♂️ گفت:

  ورزش کاراته خوبه ولی اگر ورزش رو برای قهرمانی،معروف شدن،قوی شدن و درگیری میخواین،صددرصد کشتی آزاد و کشتی فرنگی بهترین و حرفه ایی ترین ورزشهای رزمی هستند و ?کُشتی? به سلطان ورزشهای گلاویزی معروف است.

 2. mhsa jdi گفت:

  اینهمه نکته خوب گفتید اما من نفهمیدم که چطور باید سبک کاراته درست رو انتخاب کنم

 3. مهدی گفت:

  بسیار خوب و مفید بود. ولی من به طور کل میخوام به افرادی که کاراته کا هستند بگم که لطفا کاراته رو به عنوان یک ورزش نبینید این کلمه(ورزش کاراته) اشتباهه کامل. درستش(هنر رزمی کاراته) است.

  1. خیلی ممنون از نطر خوبت دقیقا همنیطوره و باید از هنر کاراته به عنوان یک سبک زندگی و یه ورزش همیشگی استفاده کرد 🙂

 4. تولیدی سوهان محمدی گفت:

  یکی از جذاب ترین ورزش‌های رزمی که قانون خوب و دقیقی داره کاراته هست که عالیه منکه 1 ساله این ورزش رو شروع کردم و چندین بار از آقای کاشانی مشاوره گرفتم❤️

 5. Porya گفت:

  یکی از چیزهایی که میشه از هنر کاراته یاد گرفت همین مبارزه با دست خالی و فلسفه اون هست که باعث جذابیتش شده منکه از امروز پیش سن سی سعید شروع به تمرین کردم ❤️?

 6. Royaee گفت:

  در رشته ورزشی کاراته کاتا به چه معناست؟ نن کل مقاله رو خوندم ولی در مورد این موضوع نکته ای گفته نشده بود خوشحال میشم راهنمایی کنید من را تشکر،

  1. .مهدی گفت:

   ببین تکنیک هایی هست که به ترتیب و منظم به حریف فرضی میزنیم. شما اگر کاتا رو تو گوگل سرچ کنین فیلم های زیادی میاره. نکته(تو کاتا هر تکنینی رو که خواستی نمیتونی بزنی فقط تکنیک هایی که از فبل تعیین شده)

 7. رزمی با الینا گفت:

  مرسی سن سی سعید کمال تشکر رو ازتون دارم. من برام سوال شده بوده که ویژگی های ورزش کاراته چیه اگر ممکنه برام بیشتر توضیح بدید. ممنون میشم کامنت رو جواب بدید ❤️⭐

 8. حسین قاسم زاده گفت:

  همه چیز در مورد کاراته واقعا تو این مقاله گفته شد و هیچ کم و کسری نداشته. الان خیلی بهتر میفهمم که کاراته به چه معناست و چه کاربردی داره!

 9. علیرضا گفت:

  واقعا تو این مطلب آدم با ویژگی های ورزش کاراته آشنا میشه و عالیه من که از کاراته چیزی نمیدونسم این مطلب بهم کمک کرد که همه چیز در مورد ورزش کاراته بدونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *