مطالب

کیوکوشین کاراته چیست؟ (آنچه از سوسای اویاما نمیدانید)

کاراته کیوکوشین چیست و چه معایبی دارد؟
زمان مطالعه: 4 دقیقه

کاراته کیوکوشین چیست؟

یکی از سبک های کاراته، آزاد یا غیر کنترلی، کیوکوشین کاراته است که بسیار طرفدار دارد و افراد بسیاری در این سبک فعالیت میکنند. این رشته از موارد زیادی نشات گرفته شده است. در ادامه به صورت کامل در رسانه تخصصی علم کاراته این موضوع را باهم بررسی خواهیم کرد. ابداع کننده این سبک استاد فقید سوسای اویاما میباشد که برای هر کاراته کاری اسطوره است و او از دانش بالا و قدرت روحی و جسمی برخوردار بود. به گفته استاد اویاما کیوکوشین به معنای : بالاترین گروه برای رسیدن به حقیقت، میباشد. همونطور که اشاره کردیم کاراته یعنی هنر مبارزه با دست خالی و استاد اویاما، معنی کاراته را به خوبی تفسیر کرده و به چشم کشیده است.

در واقع این رشته در ابتدا آن را با نام اویاما کاراته میشناختند و رفته و رفته نام آن به کیوکوشین کاراته امروزی تغییر یافت و ماندگار شد. اصرار این سبک از کاراته آزاد بیشتر بر روی مبارزه از راه نزدیک است و کومیته ها تلاش میشود تا با ضربه زدن به حریف مقاومت او کاهش پیدا کند و برای اینکار از ضربات متوالی استفاده میشود که بسیار طاقت فرسا میباشد.

سبک کیوکوشین کاراته، تاکید بسزایی بر روی تمرینات روحی دارد. شاید در دید اول این سبک بسیار خشن باشد اما صبر کنید، بگذارید فلسفه این سبک جذاب را از دید استاد oyama بدانیم. استاد اویاما همیشه تاکید دارد و می‌گوید که سبک کیوکوشین بر روی تنات تنفسی و استقامتی تمرکز دارد و باید یک هنرجو در این سبک از سال ها تمرینات مکرر و انجام دهد تا بتواند اندامی ورزیده و روحیه ای قوی را داشته باشد در سبک کیوکوشین کاراته تمامی تمرکز در حفظ سلامتی و جسم و روح است و مبارزه کیوکوشین حتما نباید به هر قیمتی در مقابل حریف پیروز شد.

 بلکه فلسفه کیوکشین این است که جسم را آماده کنیم تا تو روحی آرام داشته باشیم و هیچ گونه خشونت در این سبک جایگاهی ندارد کیوکوشین در نگاه اول شاید خشن باشد اما تمامی تلاشش را می کند تا یک روحیه لطیف و بزرگ منشی را در هنر و پرورش دهد تا بتواند در زندگی خود مدیریت بهتری داشته باشد. در مبارزات کیوکوشین معمولاً ضربه ها از نزدیک به ساق و ران و قفسه سینه زده می‌شود و عموماً حرکات چرخشی و بلند پا از سبک شوتوکان برگرفته شده است و استاد اویاما تمام این تکنیک ها را با هم تلفیق کرده و از تجربیات خود استفاده کرده تا بتوانند فرد یک مبارزه پیروز مندی را تجربه کند.

 

زندگینامه سوسای اویاما؛ ابداع کننده کیوکوشین اویاما را بشناسید!

عکس کیوکوشین کاراته

ماسوتاتسو اویاما، که هم اکنون ما او را به لقب کاراته به سبک اویاما می شناسیم در ابتدا یونگ آی چون بیدال نام داشته و در سال ۱۹۲۳ میلادی در کره جنوبی متولد شده است وی در سن ۹ سالگی ورزش رزمی سنتی کمپو کاراته بخش اعظمی از آن نشات گرفته در مزرعه پدرش شروع کرد و آن را استارت زد. او بسیار به کتابخوانی علاقه داشت و در زمینه بزرگانی مانند سامورایی افسانه‌ای کتاب می‌خواند و تحقیق می‌کرد افرادی مانند صدر اعظم آلمان و موساشی در زندگی او بسیار تاثیر داشتند و به گفته استاد اویاما الگوی او حساب می‌رفتند.

اغلاما در سن ۱۵ سالگی به ژاپن رفت تا این خود را افزایش دهد و او در ژاپن به فراگیری کاراته شوتوکان به استادی سوناکشی پرداخت و از پیشتازان در رشته کاراته بود و سپس به فعالیت پرداخت استاد نیچو یکی از با مهارت ترین اساتید در آن موقع بوده است و وی مهارت های فنون رزمی و اتاق شخصیتی را آموزش داد و در کنار آن رویاما جودو را شروع کرد و توانست در عرض ۴ سال به دان در آن رشته برسد

بعد از جنگ جهانی دوم که به ژاپن حمله شد توسط نیروهای آمریکایی زندانی شد و زمانی که استاد نی چوب او گفته بود که چطور در خلوت خود جسم خود و روح خود را تربیت کند توانست در زندان به مطالعه پردازد و تند سخت و تفکر را تمرین کند تا بتواند در فنون رزمی قوای ذهنی قوی داشته باشد تا بتواند روح و جسم را با هم هماهنگ کند.

پس از گذشت آن همه اتفاق در اولین مسابقه که در ژاپن برگزار شد ایا ما شرکت کرد و قهرمان شد ولی او هنوز جوان بود و انگیزه موفقیت های بیشتری را داشت برای همین به کوهستان مینو بو بازگشت که در آنجا قبلاً تمرینات طاقت فرسای مدیتیشن را انجام می داد و مجدداً ۱۵ ساعت در روز تمرینات آرام سازی ذهن را انجام داد و در این مدت تصمیم گرفت هنر کاراته یعنی مبارزه با دست خالی را با گاوهای خشمگین شروع کند.

 در این مدت ۵۲ گاو مبارزه کرد که تنها سه تا از آن ها را با ضربه به پیشانی جا در جا کشت و مابقی را شاخه هایشان را می شکست این مبارزات برای او آسان نبود برای همین برای اینکه بتواند خودش را به چالش بکشد به مکزیک رفت و با گاوهای وحشی مبارزه کرد و شاید باورتان نشود اما در این مبارزه که چندین بار گاو را از زمین بلند کرده بود پیروز شد و توانست شاخ گاو را بشکند اما با این حال او به مدت شش ماه تحت نظر درمان قرار گرفت.

author-avatar

درباره سعید کاشانی راد

به عقیده من، ورزش کردن و هر کاری که انسان بخواهد موفق بشه ،هیچ وقت زمان خاص برای او تعریف نشده و انسان آفریده شده تا خودش را در زندگی به چالش بکشد. ⬇️.....اینستاگرام مارو دنبال کنید.....⬇️

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *